niedziela, 9 grudnia 2012

Miejscowości turystyczne i ich zabytki w naszej okolicy


Zoom (66.49 kb)
Powiat zamojski to skarbnica cennych i unikalnych zabytków. W rejestrze znajdują się 82 obiekty sztuki. Należą do nich budownictwo sakralne, dwory, pałace, parki, cmentarze, zespoły pałacowo - parkowe oraz liczne kapliczki przydrożne, w tym specyficzne dla regionu tzw. "domkowe".
Najciekawsze tereny i najważniejsze zabytki występują w n/w miejscowościach :
Krasnobród - Miasto i Gmina Krasnobród zajmuje powierzchnię 125 km2, którą zamieszkuje 7,5 tysiąca osób. Siedzibą gminy jest położone w kotlinie rzeki Wieprz liczące 3 tysiące mieszkańców miasteczko Krasnobród.
Krasnobród posiada niezaprzeczalne walory klimatyczne, które stanowią o jego dużej atrakcyjności, jako miejscowości wypoczynkowo-wczasowej i uzdrowiskowej. Przyjeżdżający latem wypoczywają nad zalewem, korzystają ze ścieżek spacerowych i rowerowych wytyczonych wśród lasów sosnowo-jodłowych i bukowych. W sezonie zimowym na Chełmowej Górze działa wyciąg narciarski (dł
ugość stoku wynosi około 350m). Niepowtarzalną atrakcją zimową Krasnobrodu są kuligi. Krasnobród posiada doskonałe warunki do uprawiania łowiectwa i wędkarstwa.
Region gminy jest w szczególny sposób chroniony, gdyż jego tereny przylegają do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na terenie gminy utworzony jest także Krasnobrodzki Park Krajobrazowy. Czyste, ekologiczne powietrze sprzyja lecznictwu. W Krasnobrodzie Funkcjonuje Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka, gdzie leczone są choroby górnych dróg oddechowych oraz schorzenia narządów ruchu.
W ośrodkach wypoczynkowych, pensjonatach, kwaterach prywatnych, agroturystycznych i domkach campingowych znajduje się ponad 1800 miejsc noclegowych.
Istnieją szerokie możliwości lokowania inwestycji ekologicznych w zakresie turystyki, rekreacji oraz lecznictwa uzdrowiskowego na preferencyjnych zasadach przy efektywnym wsparciu ze strony władz miasta i gminy.
Krasnobród należał najpierw do dóbr możnego rodu Lipskich /XVI w./, od których przeszedł do Leszczyńskich. Od Zygmunta III Wazy uzyskali Leszczyńscy potwierdzenie przywileju miejskiego dla Krasnobrodu i prawo 6 jarmarków rocznie. Założyli zbór kalwiński, w którym odbył się w 1647 r. synod małopolski. Po wojnie 2 poł. XVII w. nad źródełkami rzeki Krupiec, których wodzie przypisuje się właściwości lecznicze, znaleziono obraz Matki Boskiej, znajdujący się obecnie w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Fundatorką kościoła była (w podzięce za poprawę zdrowia) późniejsza żona króla Polski - Marysieńka Sobieska. Kościół od 300 lat jest znanym ośrodkiem kultu religijnego, odwiedzanym poprzez liczne rzesze pielgrzymów. Tradycją stały się międzynarodowe letnie koncerty organowe w Sanktuarium Maryjnym.
W zabudowaniach klasztoru znajduje się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, w którym zgromadzone są eksponaty będące odzwierciedleniem rzemiosł jak garncarstwo, gontarstwo, meblarstwo - wyrób Skrzyń Krasnobrodzkich.
24 marca 1863 r. pod miastem miała miejsce wielka bitwa oddziałów Marcina Lelewela- Borelowskiego z wojskiem carskim. Upamiętnia ten fakt Pomnik Powstańców Styczniowych, znajdujący się na miejscowym cmentarzu. Za udział w powstaniu Krasnobród utracił prawa miejskie. Podczas kampanii wrześniowej Krasnobród znalazł się w centrum ciężkich walk i uległ znacznemu zniszczeniu. Podczas okupacji hitlerowcy wielokrotnie dokonywali w miejscowości krwawych pacyfikacji i mordów. Krasnobród stał się ośrodkiem ruchu oporu i miejscem wielu akcji partyzanckich.
Więcej informacji na temat miasta i gminy Krasnobród znajduje się na stronie www.krasnobrod.pl oraz www.krasnobrod.bip.mbnet.pl
Zabytki: sanktuarium diecezji zamojsko-lubaczowskiej (kościół z końca XVII w. p.w. Nawiedzenia NMP, dawny klasztor dominikanów, spichlerz, ogród), liczne kapliczki oraz imponujące rzeźby sakralne w drewnie, odtwarzające Mękę Pańską - przyciągają tysiące turystów i wiernych. Przy sanktuarium znajduje się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej ze zbiorami przyrodniczymi, geologicznymi, garncarskimi, fauną i florą Roztocza oraz kolekcją wieńców dożynkowych w drewnianym spichlerzu z 1795 r.
Szczebrzeszyn - miasteczko położone na skraju Roztocza Zachodniego- malowniczego piekiełka Szczebrzeszyńskiego i doliny Wieprza. Jest najstarszym miastem powiatu - niegdyś siedziba Włości Szczebrzeszyńskiej, znane z konfederacji zawartej w 1672 r. w obronie hetmana Jana Sobieskiego. Urozmaicona rzeźba terenu, dolina rzeki Wieprz, bogate w drzewostan obszary leśne, labirynt lessowych wąwozów zachęcają do pieszych wędrówek, a strome stoki do uprawiania narciarstwa.
Zabytki: układ urbanistyczny miasta Szczebrzeszyna wraz z cerkwią greko - katolicką z końca XII w. dekorowana bogatą polichromią i synagogą, zespołem klasztornym franciszkanów oraz cmentarzem grzebalnym i żydowskim, kościół parafialny w stylu renesansu lubelskiego oraz kościół św. Katarzyny wzniesiony na wzór kolegiaty zamojskiej, zespół obiektów szkolnych wybudowanych w latach 1812-1822 z fundacji ordynacji zamojskiej, do których przeniesiona została z Zamościa do Szczebrzeszyna szkoła wojewódzka , grodzisko- pozostałości po zamku z XIV w. Polecamy odwiedzić również Klemensów / na trasie Zamość - Szczebrzeszyn/, gdzie znajduje się zespół pałacowo - parkowy Zamoyskich (pałac, oranżeria, park ). Obecnie mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej.
Zwierzyniec - miasteczko-ogród otoczone lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego. Od wielu lat jest ulubionym miejscem wypoczynku letniego osób z całej Polski Dawna siedziba zarządu dóbr ordynacji zamojskich jest lubiana / często odwiedzana przez wczasowiczów i turystów/ za swoją kameralność, ekologiczną gospodarkę oraz możliwość uprawiania aktywnej turystyki we wszystkich porach roku , w tym także rowerowej wytyczonym szlakiem do Florianki. Ze względu na swoje bogactwo kulturowe od lat zachwyca artystów malarzy z całej Polski, którzy przyjeżdżają tutaj na coroczne plenery malarskie.
Zabytki: barokowy kościół p.w. Jana Nepomucena na wyspie z połowy XVIII w z niezwykłymi malowidłami Łukasza Smuglewicza, zespół budynków b. zarządu ordynacji zamojskiej - obecnie Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska, pałac plenipotenta z końca XIX w - siedziba RPN, oraz liczne pomniki w miejscach pamięci narodowej. Godny uwagi i zwiedzania jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN w Zwierzyńcu . Prowadzi działalność w zakresie edukacji ekologicznej , zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży, projekcje filmów i przeźroczy organizuje wystawy o tematyce przyrodniczej i artystycznej.
Warto odwiedzić również Guciów, malowniczo położony w dolinie Wieprza. Miłośnicy historii znajdą tu ślady grodziska wczesnośredniowiecznego oraz skansen ludowy , w pomieszczeniach którego znajdują się stare sprzęty, naczynia i narzędzia pracy, minerały i skamieniałości. Na trasie można zwiedzić również Izbę Pamięci Jana Sitka w Bondyrzu - przekształconą w Muzeum Tradycji.
Radecznica - malownicze ukształtowanie terenu, dogodny mikroklimat, brak zanieczyszczeń sprzyja zdrowemu wypoczynkowi.
Zabytki: zespół klasztorny bernardynów z końca XVII (kościół parafialny p.w. Św. Antoniego Padewskiego, klasztor, dziedziniec z drzewostanem, park z cmentarzem oraz 3 kapliczkami, kapliczka Św. Antoniego na wodzie).
Skierbieszów - położony na działach Grabowieckich nad rzeką Wolicą . Położenie na obrzeżach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, czyste środowisko naturalne, lasy, cenne okazy fauny i flory, pomimo braku tradycji sprzyjają rozwojowi turystyki. Dodatkową atrakcja dla turystów jest nowo wytyczony szlak turystyczny po "Działach Grabowieckich".
Zabytki: kościół parafialny renesansowy fundacji biskupów chełmskich z 1620 r; wały ziemne - pozostałość zamku zniszczonego w XVII w., dwór murowany i koś
ciół / d. cerkiew / w Łaziskach.
Łabunie - miejscowość położona na terenie Padołu Zamojskiego znana już w XV w.
Zabytki: kościół i dzwonnica z 1605 r, zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich i Aleksandra Szeptyckiego. Obecnie klasztor franciszkanek. W parku kurhan powstańców styczniowych i cmentarz rodziny Szeptyckich.
Nielisz - miejscowość położona na piaszczystym brzegu rzeki Wieprz. Typowo rolnicza. Znajduje się tutaj największy zbiornik wodny w Południowo-Wschodniej Polsce o pow. 840 ha z elektrownią wodną o mocy 450 kV. Wody zalewu bogate w szczupaki, okonie, karpie, lipy, płocie są atrakcją dla wędkarzy oraz miejscem wielu imprez wędkarskich organizowanych w okresie lata. W przyszłości / po zagospodarowaniu terenu wokół zbiornika/ będzie centrum wypoczynku sobotnio-niedzielnego oraz duży ośrodek turystyczno-rekreacyjnym i sportów wodnych.
Zabytki: Zespół Pałacowy w Ruskich Piaskach - 1906 r., Zespół dworski w Ujazdowie, Kościół parafialny p.w. Św. Wojciecha z 1859 r., kapliczka Św. Jana ze źródełkiem w kol. Staw Ujazdowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz